Oddział ginekologiczno – położniczy

p.o. Kierownik:
lek. med. Waldemar Helm - specjalista położnictwa i ginekologii

Zastępca kierownika:
lek. med. Jerzy Rogala - specjalista położnictwa i ginekologii
 
Starszy asystent:
lek. med. Marian Rymaszewski - specjalista położnictwa i ginekologii
lek. med. Rudolf Putowski - specjalista położnictwa i ginekologii
 

Asystent:
lek. med. Jacek Nadgrodkiewicz - specjalista położnictwa i ginekologii
lek. med. Beata Borowiecka - specjalista położnictwa i ginekologii

Położna koordynująca:
mgr Renata Bisikiewicz

 

CHARAKTERYSTYKA ODDZIAŁU GINEKOLOGICZNO - POŁOŻNICZEGO

Strukturę oddziału tworzą: Sala Porodowa, Oddział Położniczy (system rooming-in, Oddział Położniczy ściśle współpracuje z Oddziałem Neonatologii), Oddział Patologii Ciąży, Oddział Ginekologii.
W ramach oddziału funkcjonuje: Poradnia "K" oraz "Szkoła Rodzenia".
Oddział świadczy usługi z zakresu położnictwa i ginekologii. W oddziale wykonywane są zabiegi: operacyjne, laparoskopowe, histeroskopowe, zabiegi elektrochirurgiczne na szyjce macicy oraz badania: ultrasonograficzne, kolposkopowe.
Wyróżnikiem oddziału jest miła, przyjazna, rodzinna atmosfera oraz fachowa kompleksowa opieka dla wszystkich pacjentek oraz ich nowonarodzonych dzieci - naszych najmłodszych pacjentów.

ODDZIAŁ GINEKOLOGII I PATOLOGI CIĄŻY

Jest to 22-łóżkowy oddział składający się z jedno, trzy i sześciołóżkowych sal, w którym przebywają pacjentki wymagające opieki w czasie ciąży jak również pacjentki ze schodzeniami ginekologicznymi. W oddziale patologii ciąży hospitalizowane są pacjentki np.: z ciążą zagrożoną w pierwszych miesiącach jej trwania, z zagrażającym porodem przedwczesnym, ciążą powikłaną np. nadciśnieniem, cholestazą, cukrzycą ciężarnych, ciążąmi po terminie porodu.

OKATALOG DOSTĘPNYCH PROCEDUR MEDYCZNYCH W ODDZIALE 

Oddział Ginekologii specjalizuje się w wykonywaniu zabiegów operacyjnych drogą brzuszną (w przypadku braku przeciwwskazań otwarcia jamy brzusznej są wykonywane cięciem kosmetycznym poprzecznym nadłonowym) i drogą pochwową, wykonywane są laparoskopowe operacje usuwania cyst jajnikowych, ciąż pozamacicznych. Dysponujemy nowoczesnym aparatem do histeroskopii, dzięki niemu możemy w sposób mało inwazyjny usuwać polipy endometrialne, dokonać diagnostyki endometrium. Oddział posiada nowoczesny kolposkop - wykonywanie zabiegu kolposkopii w znaczący sposób przyczynia się do wychwycenia niepokojących zmian na szyjce macicy. Wykonujemy diagnostyczne wyłyżeczkowania jamy macicy, elektrokonizacje szyjki macicy, histerosalpingografię i inne drobne zabiegi ginekologiczne. Wszystkie zabiegi wykonywane są w znieczuleniu w obecności anestezjologa, po zabiegach pacjentki monitorowane są przy użyciu kardiomonitora oraz otoczone profesjonalną i troskliwą opieką personelu medycznego.

Oddział Patologii Ciąży realizuje wysokospecjalistyczną opiekę nad pacjentkami ciężarnymi przy użyciu elektronicznej aparatury KTG i USG, pacjentki mają wykonywany szeroki wachlarz badań laboratoryjnych, oraz ustalana celowe leczenie.

ODDZIAŁ POŁOŻNICZY

Jest 20-łóżkowym oddziałem składającym się z sal dwuosobowych, wyposażonych w węzeł sanitarny, każda sala posiada stanowisko do pielęgnacji dziecka.
System rooming-in tzn. zdrowy noworodek przebywa na sali wspólnie z mamą, oddzielenie dziecka od matki stosowane jest tylko w medycznie uzasadnionych przypadkach i ograniczone do niezbędnego minimum. W przypadku pacjentek po cięciu cesarskim, gdy mama czuje się słabo i nie ma siły zająć się dzieckiem, na jej życzenie na ten czas opiekę nad noworodkiem przejmują panie pielęgniarki z oddziału neonatologicznego.
Łóżeczka noworodków wyposażone są w kółka, dzięki czemu mamy mogą zabrać swoje nowonarodzone dziecko na pierwszy spacer po korytarzu oddziału. Przy oddziale znajduje się pokój odwiedzin, gdzie można przyjmować większą liczbę gości przychodzących z wizytą.

gin_2.jpg

    WSZYSTKIE PROCEDURY MEDYCZNE SĄ BEZPŁATNE!

 SALA PORODOWA

W oddziale znajdują się pokój przygotowawczy, sala przedporodowa - służące do przygotowania i obserwacji pacjentki w kierunku porodu oraz:
- dwie sale porodowe: jedna sala jednoosobowa do porodów rodzinnych  z nowoczesnym automatycznym łóżkiem porodowym, posiadająca w pełni wyposażoną łazienkę z toaletą i prysznicem oraz aneksem wypoczynkowym dla osoby towarzyszącej;
- jedna sala trzyosobowa rozdzielona ściankami działowymi z węzłem sanitarnym.
Pomiędzy salą porodów rodzinnych i salą porodową znajduje się sala cięć cesarskich. Bliskie sąsiedztwo tych sal gwarantuje szybkie przeniesienie pacjentki i niezwłoczne wykonanie cięcia cesarskiego. W bezpośrednim sąsiedztwie sal porodowych znajduje się kącik noworodka, wyposażony w specjalistyczny nowoczesny sprzęt do resuscytacji noworodków. Nad stanowiskiem noworodkowym znajduje się promiennik ciepła, co pozwala na wykonywanie pierwszego badania noworodka przez pediatrę w obecności mamy i taty.

gin_3.jpg 

gin_4.jpg 

gin_5.jpg 

DOSTĘPNE RODZAJE PORODU:
- poród naturalny gdy nie ma przeciwwskazań medycznych: kobieta może chodzić, skorzystać z odprężającego prysznica, kucać, klęczeń lub siedzieć na piłce
- poród rodzinny podczas porodu może być obecna bliska osoba, mąż, przyjaciółka, doula. Osoba towarzysząca przy porodzie może przeciąć pempowinę, jeśli pacjentka wyrazi takie życzenie.
- poród zabiegowy - cięcie cesarskie.

W oddziale dostępne jest dla wszystkich pacjentek - u których nie ma przeciwskazań medycznych znieczulenie KALINOX. Jest to specjalnie przygotowana mieszanka gazów przeznaczona do znieczulenia porodu. KALINOX jest całkowicie bezpieczny dla matki i dziecka, nie ogranicza mobilności rodzącej, nie wpływa na proces parcia w drugim okresie porodu, nie wpływa na świadomość rodzącej. Rodząca cały czas aktywnie i przytomnie uczestniczy w porodzie.  

Zespół oddziału położnictwa i ginekologii:

  • 6 lekarzy
  • 19 położnych
  •  

    Telefon: 41 378 24 01
    wew. gabinet lekarski: 269
    wew. dyżurka położnych: 324